Pomáhá káva při hubnutí, nebo způsobuje nadváhu?

Už delší dobu trvá spor o souvislosti kávy s nadváhou a redukční dietou. Američtí odbornící tvrdí, že káva zvyšuje hladinu steroidních hormonů. Zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, což stimuluje ukládání tuků v organismu a tím ovlivňuje metabolismus. Francouzští vědci tvrdí opak. Namítají, že káva pomáhá spalovat tuk, takže neutrálně působí na tělo. Kofein je ošemetná věc!

Jak funguje kofein?

Kofein je alkaloidem, který se přirozeně vyskytuje v zrnech kávy, kakaovníku, guarany a ořeších kolovníka. Nehromadí se v těle, nachází se v tkáních v správné množství. Poločas v těle je s ohledem na individuální vlastnosti 2,5-4,5 hodin, v rozsahu od 2 do 10 hodin. Doba absorbace alkaloidů se liší u dospělých v závislosti na stav organismu a přítomnost dalších látek nebo léků.

Dnes je kofein mnohem častěji uživán při výrobě doplňků na hubnutí. Stimuluje k myšlení mozkovou kůru a odstraňuje únavu. Stimuluje produkce dopaminu. Stimulující účinek alkaloidu pomáhá přetrvat během cvičení a zlepšuje duševní stav lidí, kteří uživají nějaké diety. Výsledkem je snazší dodržování diety a vůbec aktivity.

Růst glukózy v krvi po kofeinu potlačuje chuť k jídlu. Po krátké době máme chuť na nějakou svačinu. Berte na vědomí, že zvýšení metabolismu o 10% vede k poruchám spánku a paměti. Intenzivní a časté stimulování organismu působí poruchu rovnováhy, po vysoké aktivitě přichází fáze duševní a tělesné únavy, apatií.

Charakteristickou vlastností alkaloidu je zvýšená potřeba vylučování moči. Diuretický účinek pomáhá zvýšit vylučování z těla vápníku, draslíku a hořčíku. Nízký příjem vápníku a pití několika šálků kávy denně může působit větší úbytek kostní hmoty. K uhašení žízně se nedoporučují nápoje obsahující kofein, protože působí naopak – pijeme, a tím dehydratujeme organismus. Vzhledem k diuretikým vlastnostem je třeba pít hodně tekutin.

Kofein v množství větší než 300mg/den působí termogenicky, což během hubnutí je užíváné pro zvětšení množství spalováných kalorií během fyzické námahy.

Číst více:  Čaj a jeho prospěšnost nejen při hubnutí

Vliv kofeinu na hubnutí obsaženého v doplňkách stravy je větší než při pití kávy. Tělo hůře absorbuje kofein z kávy než ten syntetický. Nadměrné pití kávy nepůsobí na rychlejší hubnutí. Při uživání doplňků stravy, které obsahují velké množství kofeinu, je nejlépe omezit počet jiných nápojů obsahujícíh kofein.

Vliv kofeinu na organismus je pohyblivý. U citlivých osob vyvolává úzkost a duševní neklid, třes končetin a bušení srdce. Příjem velkých dávek kofeinu po delší dobu může vést k růstu tolerance, snížení účinnosti a vzniku abstinenčních příznaků.

Kvůli vlastnostem, které podporují proces hubnutí se doporučuje rozumné pití kofeinových výrobků, vhodnou dietu a fyzickou aktivitu. Dávka by neměla překročit 300 mg/den, což odpovídá 2-3 kávám denně.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *