Koupelna v ložnici – trend moderního bydlení

Trendem dnešních domácností se čím dál častěji stává propojení koupelny s ložnicí. Toto spojení dvou místností představuje komfortní a přitom nijak náročné řešení obytného interiéru. Poslední dobou se designéři stále intenzivněji zajímají o koupelnu a svým kreativním přístupem ji povýšili na místnost, která si zaslouží hlubšího zájmu.

Architekti jí tedy začali v domech a bytech vyčleňovat stále více prostoru, čímž úspěšně dosahují vzdušnějšího dojmu. Klasická dispozice nadstandardních bytů již běžně počítá se dvěma koupelnami, přičemž jedna z nich přímo s ložnicí sousedí. Pokud ale toto řešení prostor nedovoluje, můžeme koupelnový kout umístit přímo do ložnice. Ideální příležitost však mají ti, kteří se zrovna chystají do rekonstrukce bytu nebo i jen samotné koupelny. V tomto případě postačí vybavit obě místnosti tak, aby stěna mezi nimi nebyla přeplněna nábytkem, a aby bylo možné prolomit dveřní otvor, orámovat vchod zárubněmi a popřípadě prahem. Variant pro sblížení koupelny s ložnicí je tedy několik.

Možnosti propojení koupelny s ložnicí

– koupelna se nachází přímo v ložnici
– koupelna je částečně oddělena příčkou, polopříčkou nebo skleněnou stěnou
– koupelna na ložnici pouze navazuje, vstup do ní je možný pouze z ložnice

Výhody propojení ložnice a koupelny

Ložnice navazující na koupelnu je opticky i reálně větší a vzdušnější než například obývací pokoj spojený s kuchyní. Navíc ložnice a koupelna mají hned několik společných rysů – intimitu a čistotu. Spojení těchto místností je tedy z tohoto hlediska logické. Po probuzení, nebo i v průběhu noci, je možné bez chození po domě či bytě použít toaletu. Dalším kladem pro propojení ložnice s koupelnou je relaxace v koupelně, která je dnes vnímána jako wellness místnost. Po příjemné koupeli v horké vaně s olejovou lázní pak máme nejblíže do postele. Spánek je totiž příjemnou tečkou za odpočinkem ve vaně. Pokud tedy koupelnu pojmete jako relaxační, bude celek působit velmi pohodově a harmonicky.

Koupelnový kout v ložnici

Abychom si mohli dopřát luxusu, mít v ložnici sprchový kout, musíme dbát na několik nutných věcí. V první řadě by měla být dostatečná velikost ložnice, která se uvádí alespoň 20 m2. Další podmínkou je přívod vody a napojení na odpad. Ideální proto je, sousedí-li ložnice například s kuchyní, kde už tyto sítě zabudovány jsou. Koupelnový kout v ložnici je vhodné oddělit paravanem s efektními skleněnými dveřmi.

Měli bychom také dbát na to, aby prostor koupelnového koutu v ložnici byl pokud možno vybaven otíratelným povrchem stěn a stropu. K dispozici jsou klasické obklady nebo latexové nátěry.

Na co nesmíme zapomínat

Při projektování a navrhování takového interiéru nesmíme zapomenout na nezbytné odvětrávání. Sálající pára z koupele může v málo větrané místnosti způsobovat plísně. Dále musíme myslet na vhodně zvolené materiály, které jsou velmi odolné vůči vlhkosti, a to v celém otevřeném prostoru. Neměli bychom ani zapomínat na speciální výmalbu – ta by měla být omyvatelná. Pro tyto případy můžeme zvolit speciální latexové barvy. Abychom se v naší nové místnosti cítili opravdu příjemně, musíme také myslet na design. I ten si zaslouží pozornost. Je třeba harmonicky sladit koupelnové prvky a prvky týkající se ložního prostoru. Koupelnu bychom neměli koncipovat jako klasickou, ale měli bychom si také pohrát s materiály a vzory, připodobnit ji tedy ložnici a relaxační místnosti.

Číst více:  Jak správně přihnojovat rostliny

Jak by měl vypadat koupelnový nábytek

Oblíbeným a snadno udržovatelným materiálem je MDF deska opatřená barevným lakem v matu nebo naopak ve vysokém lesku. Aby se však od sebe koupelnový a ložnicový nábytek příliš nelišil, většina designérů doporučuje zvolit si nábytek v designu dřeva. K výrobě se používají kvalitní dýhy či jejich imitace ošetřené několika vrstvami laku, který odolává vlhkému prostředí. Zaměříme-li se na charakter nábytku, zjistíme, že asi nejčastějším kusem je umyvadlová skříňka, která bývá doplněna postranními skříňkami. Jestliže se zajímáme o nové kolekce renomovaných firem, najdeme už sestavené celé nábytkové stěny, které jsou už doplněny i televizory do koupelen.

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *